“HRİSTİYANLIĞI YAŞAMAK İÇİN GELDİM”

“HRİSTİYANLIĞI YAŞAMAK İÇİN GELDİM”

Denizli’de son zamanlarda en çok konuşulan konulardan birisi de İranlı nüfusunun artışı.

 

Bu konu hakkında Muhabirimiz Atanail Altınoluk, İran’dan şehrimize gelen ve ismini vermek istemeyen H.F. ile bir sokak röportajı gerçekleştirdi. İran’da makina mühendisliği bölümünü bırakıp Türkiye’ye gelmek zorunda kalan H.F. ile bu durumun sebeplerini konuştuk.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Öncelikle bizimle bu röportajı yaptığınız için teşekkür ederiz. Denizli’ye geliş sebepleriniz nelerdi biraz anlatabilir misiniz?

 

H.F. : İran’da yaşayan bir Hristiyandım. İran son yıllarda müslüman olmayanlara çifte standart uygulamaya başladı. Bu baskıda zamanla arttı. Arttıkçada Hristiyanlar için yaşamak daha zor hale gelmeye başladı. 2012 Yılından itibaren Tahran’daki kliselerden, kliseye kim gidiyorsa onların kimlik numaralarının verilmesi istendi. Bu şekilde başlayan baskılar önce klisedeki papazların uzaklaştırılmasına, sonrasında da klisenin kapanmasına yol açtı.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Sonrasında buraya gelmeniz ile son bulan süreç nasıl işledi?

 

H.F. : Ben İran’ın başkenti Tahran’da yaşıyordum. Bu baskılardan sonra Tahran’a yakın olan başka bir şehre yerleşmek zorunda kaldım. O şehirde Hristiyan nüfusu biraz daha fazlaydı ve orada biraz daha rahat edebileceğimi düşündüm. İlk zamanlar biraz daha rahattık fakat sonrasında yavaş yavaş hristiyanları takip etmeye ve tutuklamaya başladılar. Bu uygulamalardan sonra artık İran’da rahat edemeyeceğimizi anladım ve Unicef’e başvurdum. Unicef Dünya’da bu duruma düşen insanlara yardım ediyor. Afrika’da ki çocuklara , biz gibi baskı altında yaşayan insalara farklı olanaklar sunuyorlar. Unicef’e başvurduktan sonra bu kuruluş bizi ilk olarak içinde Denizli, Afyon, Balıkesir, Çorum, Yalova, Isparta, Uşak gibi şehirlerin bulunduğu bölgelere dağıttı. Bende Denizli’ye verilen grup içindeyim. Burada bir süre yaşadıktan sonra eğer istersek Amerika yada Avusturalya gideceğiz. Orada yaşamımıza devam edeceğiz.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Türkiye’yi nasıl buluyorsunuz ? Burası Hakkında ki düşünceleriniz neler?

 

H.F. : Öncelikle Türkiye İran’a göre çok gelişmiş bir ülke. Laik bir ülke ve bu sayede üzerimizde herhangi bir baskı oluşmuyor. Burada dinimizi daha rahat yaşıyoruz ve insanları daha donanımlı. Burada yaşam şartları İran’dan çok daha rahat fakat sonuçta doğduğum ve büyüdüğüm toprakları özlüyorum. Çoğu arkadaşım ve akrabam orada kaldı ve onları özlüyorum. Gelmeden önce orada Makina Mühendisliği okuyordum onu yarım bırakmak zorunda kaldım. Bunları bir kenara koyacak olursak Türkiye’yi genel anlamda seviyorum. Denizlide çok güzel bir şehir.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Denizli ile ilgili düşünceleriniz neler? Denizli halkı bu duruma nasıl bakıyor?

 

H.F. : Öncelikle Denizli çok gelişmiş bir şehir. 2002 yılında ailemle turistik amaçlı Denizli’ye gelmiştim. O günden bugüne inanılmaz bir şekilde gelişim göstermiş ve çok büyümüş. Sosyo-kültürel anlamda üst seviyede. Kendimi bu konuda şanslı hissediyorum, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birine gelmişim. Bir kaç arkadaşım diğer şehirlerde yaşıyorlar ve onların anlattıklarına göre Denizli diğer şehirlere göre çok üst seviyede. Gerek ekonomi gerek turizm açısıdan da gayet ön planda. Halkın bize bakış açısı ise genel olarak iyi. Bu zamana kadar halktan herhangi bir kötü tepki almadım. Zaten tarih boyunca İran halkı ile Türk halkı iyi anlaşan iki topluluk oldu. Buraya geldikten sonra Denizli ve Ege insanının sıcakkanlılıkları ile ülke çapında meşhur olduğunu duymuştum ve bu durumunda gerçek olduğunu yaşayarak gördüm. Bize her zaman yardımcı oldular. Öncede belirttiğim gibi buradan sonra Amerika’ya yada Avusturalya’ya gidebiliyoruz fakat belki burada kalabilirim.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Şansınız olsa ülkenize geri döner miydiniz?

 

H.F. : Tabikide. Sonuçta kendi ülkem ve İran tarihi ve kültürel olarak çok çok güzel bir ülke. Tahran harika bir şehir. Fakat yönetim şekli yüzünden maalesef biraz sıkıntılı. Bizim herkese saygımız var keşke orada da tıpkı buradaki gibi herkesin birbirine saygısı olsa.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

 

H.F. : Ben teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 

RÖPORTAJ ATANAİL ALTINOLUK

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR