MİLLİ SİLAHLARIMIZ EMITT FUARINDA BOY GÖSTERDİ

MİLLİ SİLAHLARIMIZ EMITT FUARINDA BOY GÖSTERDİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin de katıldığı Dünya’nın en büyük 5 Turizm fuarından birisi olan EMITT fuarında milli tüfeklerimiz de boy gösterdi. Fuarı takip eden Muhabirimiz Atanail Altınoluk, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Silah Fabrikası Üretim Şefi Mehmet Demirel’den tüfekler hakkında bilgi aldı.

ATANAİL ALTINOLUK:Bize “Bora-12” adlı milli tüfeğimiz hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?

MEHMET DEMİREL: Bu bahsetmiş olduğumuz silah uzun menzilli keskin nişancı tüfeğidir. Kendi konseptinde iki kere dünya birincisi olmuştur.1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Makine Kimyaya bağlı silah fabrikasının ilk patentli ürünü olma özelliğine sahiptir.

 

ATANAİL ALTINOLUK:” Bora-12”üretimi hakkında bilgi alabilir miyiz?

MEHMET DEMİREL: 2004 yılında tasarım çalışmaları başlanmış,2009 yılında TSK’nın envanterine girmiştir. Tabi bu silahın mutfak kısmında çok ciddi zahmetler çekilmiştir. Mutfak kısmında bu silah vitrine çıktığında başarısız olsaydı, TSK’nın genelini kapsayacak “MPT-76” hiç çıkmazdı.

 

ATANAİL ALTINOLUK:Bora-12’de kullanılan malzemeler yerli üretim midir?

MEHMET DEMİREL: Uzun menzilli keskin nişancı tüfeği kendi segmentindeki Dünyada ki bütün silahların en iyisidir. Kullanılan bütün materyaller, bütün malzemeler tamamen yerli üretimdir.

 

ATANAİL ALTINOLUK:” Bora-12”şu an aktif olarak nerelerde kullanılmakta?

MEHMET DEMİREL: Şu an TSK’nın özel birlikleri, profesyonel birlikleri TSK’nın ihtiyaç duyduğu bölgelerde aktif olarak kullanılmaktadır. Bu silah ile alakalı bütün Makine Kimya çalışanlarının duygusal bir bağı vardır.

 

ATANAİL ALTINOLUK:Peki bunun sebebi nedir?

MEHMET DEMİREL: Çünkü; bu bizim ilk evladımız. Buolmasaydı, MPT-76 çıkmazdı.

 

ATANAİL ALTINOLUK: “MPT-76” hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

MEHMET DEMİREL: MPT-76 piyade tüfeği şu an piyade tüfeği kategorisinde Dünya’da geliştirilmiş olan en iyi silah unvanına sahiptir.

 

ATANAİL ALTINOLUK:Diğer piyade tüfeklerine nazaran ne gibi üstün özellikleri vardır?

MEHMET DEMİREL: Bir piyade tüfeğinin 42 test kriteri vardır. Şu an Amerikan ordusunun kullanmış olduğu silah bu testin 26’sını ancak geçebilmiştir.MPT-76 42 testin tamamını geçen tek silahtır (Bağımsız komisyonlar denetiminde). Silahbizim, Fabrikabizim, poligon bizim biz 42 testi nasıl daha yukarıya taşıyabiliriz? Nasıl daha yükseğe çıkarabiliriz algısı içinde 10 test aşaması daha ekleyerek bu testi 52’ye çıkardık ve şu an 52 testin tamamını geçen tek silah unvanınasahiptir. Bir piyade tüfeğinin 1000 atışta 8 basit hata oranıvardır.MPT-76 ise 1000 atışta 1 basit hata yapar.

 

ATANAİL ALTINOLUK:Bize MPT-76’nın Teknik özelliklerinden bahsedermisiniz?

MEHMET DEMİREL: NPT-76 600 metre tesirli menzili olan 4.180 kg ağırlığında 7-62 mm mermi çapı olan hem sağ elini kullananların hem sol elini kullananların tamamen rahatlıkla kullanabilecekleri şekilde dizayn edilmiş ve atış alanlarında kullanıcının kendini adapte edebileceği her türlü özelliklere sahip bir silahtır. NPT-76’nın en büyük özelliği ise üzerinde bayrağımızın amblemi olmasıdır.

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR