PARANIZI BANKALARDA BIRAKMAYIN

PARANIZI BANKALARDA BIRAKMAYIN

Son zamanlarda ulusal basında da sık sık duyduğumuz 12 Bankanın kendi aralarında Kartel oluşturdukları haberlerinden sonra daha detaylı bilgi almak için Denizli Rotaract Topluluğu Uluslararası Hizmetler Komitesi Başkanı Avukat Necari Bardan ile kısa bir görüşme yaptık.

PARANIZI BANKALARDA BIRAKMAYIN

 

Son zamanlarda ulusal basında da sık sık duyduğumuz 12 Bankanın kendi aralarında Kartel oluşturdukları haberlerinden sonra daha detaylı bilgi almak için Denizli Rotaract Topluluğu Uluslararası Hizmetler Komitesi Başkanı Avukat Necari Bardan ile kısa bir görüşme yaptık.

 

Bardan Hukuk Bürosunda gerçekleştirdiğimiz görüşmede Sayın Bardan; Rekabet kurulunun, 12 bankanın birleşerek 21.08.2007 ve 22.09.2011 tarihleri arasında kartel yani uyumlu eylem ve uzlaşma oluşturduklarını tespit ettiğini ve bu tarihler arasında kredi çekenlerin dava açarak ödedikleri faizin 3 katına kadar tazminat alabileceklerini dile getirdi.

 

Atanail Altınoluk: 12 BANKA HANGİ HİZMETLERDE KARTEL OLUŞTURDU?

Necati Bardan: Rekabet Kurulunun Kararına göre bu 12 Banka Mevduat ,  kredi ve kredi kartı hizmetlerinde kartel oluşturdukları tespit edildi.

 

A.A. : KARTEL OLUŞTURDUĞU TESPİT EDİLEN TARİH ARALIĞI VE HİZMETLERİN ÇEŞİTLERİ NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

N.B. : Eğer 21.08.2007 ile 22.09.2011 tarihleri arasında bu 12 bankanın herhangi birinden mevduat ,kredi ve kredi kartı hizmeti almış iseniz faizin 3 katı kadar tazminat davası açma hakkını kazanmış olacaksınız.

 

A.A. : 12 BANKANIN MÜŞTERİLERİNİN , KARTELDEN DOLAYI NE KADAR ZARARLARI OLUŞTU?

N.B. :Rekabet Kurulu’nun gerekçeli kararında geçen tabloya göre konut kredilerinde 15 baz puanlık (0.15) , ihtiyaç kredilerinde 10 baz puanlık (0.10) , taşıt kredilerinde ise 5 ile 20 baz puan arasında (0.5 - 0.20)  bir kartel uzlaşması yani ortak faiz arttırımı söz konusudur. 

 

A.A. : Bununla ilgili bizi bir örnekle aydınlatır mısınız?

N.B. : Örneğin 200 Bin TL120 ay vadeli konut kredisi çekildiğini varsayar isek,15 baz puan ‘kartel faizi’; kadar zarar hesabı yapılırsa, serbest piyasa için kabul ettiğimiz faiz oranı yüzde 1,0 faizle çekildiğinde toplam kredi ödemesi 344 bin 330 TL olacaktır. Yüzde 1,15 faizle yani kartel çerçevesinde aralarındaki suni faiz oranlarında çekilirse 369 bin 759 TL toplam kredi geri ödemesi olacaktır. Bu iki faiz oranı arasındaki fazladan alınan faizin 200 bin liralık 120 ay vadeli konut kredisine krediye yansıyan tutarı, 25 bin 429 TL ediyor. İşte bu kartel faizinin oluşturduğu fark tutarının 3 katı oranında tazminat ödemesi hesaplandığında, 200 Bin TL kredi çeken bir şahsın 76 bin 287 lira tazminat kazanabileceğini ifade edebiliriz. Bu bağlamda yalnızca konut kredileri için değil taşıt ve ihtiyaç kredileri için de bankalara karşı kartel davası açılarak, 3 kata kadar tazminat alınabileceğini ifade etmek gerekir.

 

A.A  :  BU TAZMİNAT DAVASINI KİMLER AÇABİLİR?

N.B. :  3 kat tazminat davasını 21.08.2007 ile 22.09.2011 tarihleri arasında mevduat , kredi ve kredi kartı hizmetlerinden faydalanan tüketiciler , tacirler ve kamu kurumları açabilecekler.

 

A.A. :  PEKİ BU DAVA NASIL VE NEREDE AÇILIR?

N.B. :  3 Kat tazminat davasını, zararın miktarını miktarını tam olarak hesaplayamayacağımız ve bu zararın ancak uzman bilirkişilerce yapılacak kabuller neticesinde ortaya çıkacak olması sebebiyle usulen zor ve dikkat edilmesi gereken bir dava olduğu i.in yalnız hareket edilmemeli ve mutlaka bir hukuki danışmanlık talep edilmelidir.

 

A.A  :  ÖRNEĞİN X BANKASINDAN ALMIŞ OLDUĞUMUZ KREDİ İÇİN Y BANKASINA TAZMİNAT DAVASI AÇILABİLİYOR MU?

N.B. :  Kesinlikle. Çünkü bu 12 bankada bu işin içinde olduğundan ve faiz oranlarını birbirlerine göre düzenledikleri için, tüketicinin bu bankalardan herhangi birine dava açma hakkı oluşuyor.

 

 

A.A. : 3 KAT TAZMİNAT DAVASINDA ZAMANAŞIMI NE KADARDIR? NE ZAMANA KADAR? NE ZAMANA KADAR BU DAVA AÇILABİLİR?

N.B. : Banka müşterileri ile bankalar arasında mevduat , kredi ve kredi kartı hizmetleri bakımından ve sözleşme ilişkisi olduğundan dolayı bu davayı açarken 10 yıllık zaman aşımından faydalanacaksınız. Her ne kadar bankalar bu konuda 2 yıllık ve 5 yıllık zamanaşımlarını savunacak olsalarda bu savunmalar mahkemeler nezdinde dikkate alınmayacaktır.Kartelin başlangıç tarihi olan 21.08.2007 tarihinde çekilen krediler veya açılan mevduat hesapları için dahi zamanaşımı 21.08.2017 tarihinde dolacak demektir.

Buna göre kartelin son tarihi olan 22.09.2011 tarihinde çekilen krediler veya açılan mevduat hesapları için son tarih 22.09.2021’dir.

 

A.A. : Bu değerli bilgiler için teşekkür ederiz iyi çalışmalar.

N.B.  : Ben teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR