AİLE HEKİMLERİ EĞİTİMDE

AİLE HEKİMLERİ EĞİTİMDE

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilde görev yapan aile hekimlerine yönelik Ulusal Görme Tarama,  Check-Up Bilgilendirme ve Pratik EKG Okuma, Çocukluk Çağı ve Kanser Tarama Programları, Laboratuara Numune Gönderiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlarla ilgili eğitim veriliyor. 3 gün sürecek eğitimlere 615 sağlık çalışanı katılacak.

Merkezefendi Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. İbrahim Emreoğlu, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Burak Altan ve aile hekimleri katıldı. 3 gün sürecek eğitimlere 315 Aile Hekimi 300’de Aile Sağlığı çalışanı olmak üzere toplam 615 sağlık çalışanı katılacak, toplantılarda Check-up Bilgilendirme ve Pratik EKG Okuma, Ulusal Görme Tarama Eğitimi üzerine sunumlar ve bilgi paylaşımı olacak. 

TARAMALARLA HASTALIKLARIN VE RİSK FAKTÖRLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK 

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk birinci basamak sağlık hizmetlerinde ana görevin koruyucu sağlık hizmeti olduğunu bu doğrultuda da yapılacak taramalarla hastalıkların ve risk faktörlerinin önüne geçilebileceğini söyledi. Öztürk; “Ülkemizde çocukluk çağında sık görülen sağlık sorunlarının erken teşhis edilerek gerekli tedavilerinin sağlanabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli tarama programları yürütülmektedir.  Bu tarama programlarından biri olan Ulusal Görme Tarama Programıyla bu yıl ilköğretim 1. Sınıf öğrencilerine de göz taraması yapılması hedeflenmiştir. 2015 yılında Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği döneminde okul çağındaki çocuklarda başlattığımız göz tarama projesinin bu yıl Bakanlığımız tarafından Ulusal Görme Tarama programına dahil edilmesi bizi ayrıca memnun etti. Yine Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan Check- Up programını da geçtiğimiz günlerde Vali Hasan Karahan ile birlikte start vermiştik. Denizli’de 125 bin kişiye Check-Up yapılmasını planlıyoruz. Bir diğer taramamız da kanser konusunda yapılıyor. Toplum Sağlığı Merkezlerimiz, İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz ve KETEM’lerimiz bu konuda yoğun bir şekilde çalışıyor. Ben buradan eğitim programının yürütülmesinde emeği geçen ekip arkadaşlarımla birlikte, destek olan eğitimcilerimize çok teşekkür ediyorum. İlimizde sağlık taramalarının her zaman olduğu gibi başarı ile yürütüleceğine inanıyor, şimdiden bu programların sahada yürütülmesindeki katkı ve destekleriniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi. 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR