“BÜRO ÇALIŞANLARI RİSK ALTINDA”

“BÜRO ÇALIŞANLARI RİSK ALTINDA”

Denizli Asdereli Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Doktoru Selami Dereli, Büro çalışanlarının diyabet riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Fazla kiloların şeker hastalığına davetiye çıkardığını belirten Dereli, uzun saatler hareketsiz kalan büro çalışanlarına uyarılarda bulundu. Dereli,  “İş yerinde uzun saatler boyunca hareketsiz kalmayın. Özellikle ofis ortamında saatlerce oturarak çalışmak diyabet riskini artırır. Her 30 dakikada bir ayağa kalkmayı deneyin. İş arkadaşınıza dahili telefonla ulaşmak yerine yanına gitmeyi deneyin" dedi. 

Kontrolsüz şeker hastalığının kalp, böbrek, göz, cilt hastalıkları ve Alzheimer hastalığına neden olduğuna işaret eden Dr. Selami Dereli,  “Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri, riskli bireylerde şeker hastalığı gelişimini önleyebilir ya da geciktirebilir. Sağlıklı gıdalar tüketin. Az yağlı, düşük kalorili, lifli gıdalar tercih edin. Meyve sebze, tam tahıllı besinleri sık tüketin. Fiziksel açıdan aktif olun. En az günaşırı olacak şekilde 30-60 dakika orta düzeyde fiziksel aktivitede bulunun. Tempolu yürüme, bisiklet sürme veya yüzme olabilir” diye konuştu. 

Fazla kiloların da şeker hastalığına davetiye çıkardığını vurgulayan Dereli,  tip 2 diyabetin kişinin gerekli tedbirleri alması durumunda önlenebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Dr. Selami Dereli,  şunları söyledi:    “Fazla kiloluysanız, kilonuzun yüzde 5-10’nunu verin. Verilen kiloyu korumak için beslenme ve egzersizi yaşam şekliniz haline getirin. Unutmayın ki, fit bir beden; daha sağlıklı bir kalp, daha fazla enerji, daha fazla kendine güven demektir. Uzun saatler boyunca hareketsiz kalmayın. Özellikle ofis ortamında uzun saatler oturarak çalışmak diyabet riskini artırır. Her 30 dakikada bir ayağa kalkmayı deneyin. İş arkadaşınıza dahili telefonla ulaşmak yerine yanına gitmeyi deneyin."

MESUT GÜLER/ATA NAİL ALTINOLUK

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR