“DOKTORA BAŞVURMADAN KULLANMAYIN”

“DOKTORA BAŞVURMADAN KULLANMAYIN”

Denizli As Dereli Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Doktoru Selami Dereli, nezle, grip, soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklara karşı uygulanacak tedavinin sürekli değiştiğini belirterek, Doktora başvurmadan ilaç kullanılmamasını istedi.

Bilinçsizce kullanılan antibiyotiğin, vücut sağlığına çok daha fazla zararlı olduğunu kaydeden  Dereli,  toplumda antibiyotiklerin kullanımında ciddi sorunlar olduğunun görüldüğünü söyledi.

 Uzmana başvurmadan ilaç kullanılmasının sakıncalarına dikkat çeken Dereli,  “Karşılaştığımız olaylardan hareketle hastalar bize çoğu kez kendilerince bir tedavi uygulayarak başvuruyor. Bunların çoğunda da kendi kendilerine tedavi arayışına girip antibiyotik kullanıldığına şahit oluyoruz. Antibiyotik doğru kullanıldığında kişiyi iyileştirebileceği ve sağlığına kavuşturabileceği gibi yanlış kullanımında da insan vücudunda bazı zararlara sebep olabilir. Bunların başlıcaları, antibiyotiklere karşı vücutta direnç oluşabilir ve ilacın etkinliği azalabilir. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir, kemik iliği ve bağışıklık sistemini baskılayabilir, mantar ve parazit enfeksiyonlarını arttırabilir, hastalarda kanlı ishal meydana gelebilir, çocuklarda diş sararması görülebilir, çocukların büyüme sürecini engelleyebilir, anemi ve astım hastalığını tetikleyebilir. Enfeksiyon oluşabilir ve hastalık daha da derinleşebilir. Bu gibi olumsuzluklar ile karşılaşmamak için vatandaşlarımız hastalıkların tedavisinde kendi kendilerine antibiyotik kullanmamalı ve mutlaka konusunda uzman bir doktora başvurmayı ihmal etmemelidir” diye konuştu.

MESUT GÜLER/ATA NAİL ALTINOLUK

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR