“KALİTESİZ TATLILAR HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİR”

“KALİTESİZ TATLILAR HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİR”

Denizli Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Abdurrahman Demirdak, merdiven altı yerlerde üretilerek ucuza satılan tatlıların ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Ramazan bayramı öncesi artan tatlı-şekerleme üretimi ve alışverişi öncesi tüketicileri uyaran  Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Abdurrahman Demirdak, "Merdiven altı yerlerde üretilip ucuza satılan tatlılar ciddi sağlık sorunlarına yol açar" dedi.

Ramazan bayramına sayılı günler kala tatlı üreticilerinin yoğun mesai harcayarak tatlı yaptıklarını belirten Demirdak, vatandaşların resmi satış belgeleri olan tatlıcı ve pastanelerden tatlı almaları gerektiğini kaydetti.

Piyasada çok fazla tatlı ve çikolata seçeneğinin olduğuna dikkat çeken Demirdak, tüketicilerin yüksek fiyat yüzünden ucuz tatlı almaya çalıştıklarını dile getirdi. Bundan dolayı da bayram ve özel günleri fırsat bilerek ucuz yollu para kazanmak isteyenler olacağını hatırlatan Demirdak vatandaşları uyardı. "Merdiven altı tabir edilen üretimler, sağlıksız koşullarda yapılıyor. Tatlı, lokum ve özellikle şeker alırken üretilen yeri, ustalığı belli olan iş yerlerinden alışveriş yapılması gerekmektedir" diyen Abdurrahman Demirdak merdiven altı tabir edilen yerlerde üretilip ucuza satılan tatlıların ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğinin de altını çizdi.

Gelişen teknoloji sayesinde birçok tatlı üreticisinin fason iş yaparak ucuz fiyata tatlı satışı yaptığını kaydeden Demirdak, "Düşük fiyatlarda tatlı olmaz. Zaten gıda maddelerinin bir maliyeti var. Ucuz tatlı aldım derken midenizde rahatsızlıklar meydana gelebilir" dedi.

MESUT GÜLER/ATA NAİL ALTINOLUK 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR