“TERCİHİNİZİ DOĞRU YAPIN”

“TERCİHİNİZİ DOĞRU YAPIN”

Denizli As Dereli Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Doktoru Selami Dereli, uzun süre masa başında çalışanların doğru tercihle kilo verebileceklerini söyledi. 

Dereli, “Yoğun iş temposu yüzünden hareketsiz bir biçimde çalışanlar için kilo kontrolü bir hayli zorlaşır. Halbuki hareketsiz çalışan insanlar da doğru tercihleri yaparak oturdukları yerde kilo verebilirler. Sağlık açısından uzun vadede probleme dönüşen beslenme sorunu, ayrıca günlük iş performansında da düşüşe yol açıyor. Doğru tercihlerle ofiste kilo kontrolü yapmak ve kilo vermek mümkündür. Kilo veren insanın özgüveni artar, kendini iyi hisseder ve bu da iş performansını olumlu yönde etkiler. Hareketsiz bir iş hayatına sahip olanlar için kilo verme süreci zorlaşmaya başlar. Zira yoğun iş temposu, beslenme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkiler. Bu durumu tersine çevirmek mümkün. Çalışanların beslenmesindeki püf nokta iştah kontrolü ve kan şekerinin aşırı düşmesini önlemektir. Bunun için öğün atlamamak ve öğünlerde tüketilecek besinleri dengeli yaymak büyük önem taşıyor" dedi.

Dr. Dereli, "Yoğun iş temposu içerisinde ofiste hareketsiz uzun saatler geçiren bir çalışan, 3 ana öğüne ek olarak mutlaka ara öğünler de tüketmeli. Sık ama hafif beslenme çok önemli. Bu sayede kan şekeri seviyesi ile birlikte enerji seviyesi de korunur. Aksi halde yorgunluk hissi ve odaklanma problemi yaşayan çalışanlar, etkin bir performans gösteremez. Günlük kalori ihtiyacınıza göre gıda tüketimi yapmak da büyük önem taşıyor. Yetişkin bir kadının günlük ihtiyacı bin 800, erkeğin ise 2 bin 400 kaloridir. Eğer kilo vermek istiyorsanız, kalori kısıtlaması yapmanız gerekiyor. Ancak bunu yaparken doğru beslenme tercihlerinde bulunmazsanız, gün içerisinde yorgunluk ve ilerleyen saatlerde tatlı ihtiyacı hissedebilirsiniz. Beynimizin, merkezi sinir sistemimizin ve kaslarımızın enerji kaynağı olarak karbonhidratlara ihtiyacı var. Dolayısıyla iş yerinde sağlıklı bir öğle yemeği için kepekli tahıllar ve salata tercih etmekten kaçınmamak gerekiyor. Ayrıca zengin proteinler de yine öğle menüsünde yer almalı. Proteinler, enerjinin sürdürülmesi, kan şekerinin kontrolü ve tokluk hissi açısından kritik rol üstleniyor" diye konuştu.

MESUT GÜLER 

 

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR