YURTDIŞINDAN GELDİ ŞİFAYI TEKDEN’DE BULDU

YURTDIŞINDAN GELDİ ŞİFAYI TEKDEN’DE BULDU

Özel Denizli Tekden Hastanesi’ne Somali’den gelen guatr hastası kadında ender rastlanan büyüklükte nodül ameliyatla alındı. 29 yaşındaki Somalili kadın şikayetlerinden Özel Denizli Tekden Hastanesi’nde kurtuldu, gerçekleştirilen ameliyatta 10 cm çapında yaklaşık 450 gram ağırlığında nodül çıkartıldı.

Somali’de yaşayan 29 yaşındaki Sadıyo Abdi Farah tedaviyi Türkiye’de buldu. Tedavi için kardeşi Shafi Abdi Farah’ın Denizli’de okuması ve Türkçe bilmesinin kendilerine avantaj sağlayacağını düşünmeleri sebebiyle Türkiye’de hastaneleri araştırmaya başladılar, Özel Tekden Hastanesi’nde Başhekim ve Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Tekin ile görüşerek Somali’de yapılan tekitleri gösterdiler. Opr. Dr. Tekin ameliyatın başarılı geçebileceğini söyleyerek Sadıyo Abdi Farah’ı Türkiye’ye davet etti. Ameliyat için gelen Farah’ı gerekli testlerden geçirilmesinin ardından ameliyat kararı alındı. Farah’ta oluşan nodülün 10 santimetreye ulaşan çapta yaklaşık 450 gram ağırlığında olması ise dikkat çekti.

“TÜRKİYE ŞARTLARINDA PEK GÖRÜLMÜYOR”

29 yaşındaki kadında bulunan nodülün Türkiye’de ender rastlanan büyüklükte olduğunu dile getiren Özel Denizli Tekden Hastanesi Başhekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Tekin, “Hastamız Somali’den geliyor. Bizim Türkiye şartlarında pek sık görmediğimiz yaklaşık 10 santimetre çapa ulaşan büyük bir nodülle geldi. Denizli’yi seçmesindeki faktörlerden bir tanesi de kardeşinin burada okuyor olmasıydı aslında. Bizimle gelip görüştükten sonra biz operasyon kararını verdik. Hastamızı dün ameliyat ettik. Akşam yemeğini verdik, bugün sabah da normal kahvaltısını aldı. Şuanda hastamız gayet iyi, sağlığına kavuştu. Herhangi bir sıkıntımız yok. Bundan sonra sadece günde bir defa ilacını kullanacak. Guatr hastalığı toplumda sık görülen, özellikle bizim Türkiye’de sık görülen bir rahatsızlık. Tiroit bezinin anormal büyümesi ya da içeride nodüllerin oluşumuna bağlı daha sonra tiroit kanserlerine kadar giden bir süreç oluşturuyor. Tiroit kanserlerinde olsun, diğer kanserlerde erken tanı önemli. Yine söylüyorum. Kanserden korkmayın, geç kalmaktan korkun diyoruz ama hastamız İnşallah kanser çıkmayacak. Bizim Multi Nodüler guatr dediğimiz hastalık ve İnşallah şifa ile taburcu edeceğiz hastamızı” şeklinde konuştu.

“Bu ameliyatın gerçekleşmesi için onun son günüydü sanki geri dönmeyecek gibiydi”

Ablasının ameliyatının başarılı geçmesinden, hastane personeli ve yönetiminin anlayışlı yaklaşımından memnun olduklarını dile getiren Shafi Abdi Farah, “Aslında bu uzun bir yol oldu. Ablam Somali’den geldi. Ablam Somali’deki başka insanların ya da başka hastaların yaşadığı problemi gördükten sonra kendisi Türkiye’de bu ameliyatı gerçekleştirmeyi tercih etti. Denizli’deki hastaneleri araştırdım. Arkadaşım vesilesiyle Tekden Hastanesi’ni buldum. Allah’a şükür Mehmet Tekin doktorumuzdan, çok minnettarız, çok teşekkür ediyoruz. Arkadaşımın söylediğinden daha fazla, bize ilk görüştüğümüzde bile nasıl davrandı, nasıl baktı. Gerçekten ister istemez anlamış. Çünkü herkesin kendi problemi dağ kadar. Ablam burada baya büyük bir tane tümör vardı. Bu ameliyatın gerçekleşmesi için onun son günüydü sanki geri dönmeyecek gibiydi. Çünkü nefes bile alamıyordu yani nefes alma yerine kadar kapatmış. O yüzden doktor bizi baya sakinleştirdi. Hem insani tarafından hem de işi baya iyi bilen biri olarak bizi tedirginlikten çıkardı. Ameliyata girmeden önce bir sürü araştırma yaptılar. Bütün vücuduna baktılar. Ameliyatla ilgili herhangi bir yanlış çıkmasın diye. Her şey gerçekten düzgün çıktı ve ameliyatı son olarak baya güzel bir şekilde başarılı olarak bitirmiş. Tekden Hastanesi’nde bütün çalışanların gerçekten bizi hoş karşıladığından, çok güzel bir şekilde bize gülümseyerek, samimi davrandılar bize. Çok yakın davrandılar ve bunu hepsi tek tek yaptı. Tekden Hastanesi’ne çok teşekkür ediyorum. Doktorumuz Mehmet Tekin başında bütün hemşirelere çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR